Najnowsze przepisy

Zielona oliwa z oliwek znakiem firmowym Aceites Tapia

Zielona oliwa z oliwek z firmy Tapia

O firmie Aceites Tapia - zobacz prezentację filmową

Firma Tapia Oils znajduje się w Hiszpanii w prowincji Malaga, słynącej z gęstych gajów oliwnych i wysokiej jakości oliwek. Rodzinna firma powstała w 1993 roku, ale jej korzenie sięgają lat 40 i 50 ubiegłego wieku, gdy założono pierwszy gaj oliwny. Obecnie trzecie pokolenie pracuje nad wysoką jakością oliwy w pólnocno - wschodnim rejonie prowincji Malaga. Dbałość o drzewa trwa od zbioru do zbioru, obejmując przycinanie, nawożenie i pielęgnację przez cały rok.

O gajach oliwnych Aceites Tapia

Gaje oliwne tłoczni oliwy Tapia rozpościerają się, w przeważającej części, na wzgórzach pokrytych kamienistą, wapienną glebą. To położenie, na wysokości okoł 800 m npm, jest idealne w okresie deszczów ze względu na dobrą przepuszczalność. Suche gorące lato, niezbyt mroźna zima decyduje o właściwości owoców drzew oliwnych odmiany hojiblanca, odpornej na niskie temperatury. Gorąco polecamy dla tych klientów, którzy szukają wczesnych, świeżych, pachnących EVOO o wspaniałej osobowości.
ziel2.jpg

Oliwka hojiblanca - przeczytaj o rodzajach oliwek

Firma Aceites Tapia uczyniła z tego owocu swojego bohatera. Nazwa szczepu - trzeciego co do popularności w Hiszpanii - nawiązuje do białawej barwy spodu liści drzewa oliwnego.
ziel3.jpg

Oliwa verde - EVOO Verde Oleum - charakterystyka organoleptyczna

W sklepie e-delikatesy IRPO można kupić Oliwę z oliwek Extra Virgin Premium, (EVOO to Early Harvest Extra Virgin) Tapia. Jest to gęsta, tak zwana zielona oliwa. Intensywny zielony kolor uzyskuje się z oliwek odmiany hojiblanca, zebranych w końcowych tygodniach października, czyli wcześnie. Wówczas owoce są jasnozielone z białawym odcieniem. Ma to wpływ na intensywność odczuć zapachowych i smakowych. W nosie czujemy nuty "łąkowe i ogrodnicze": skoszoną swieżo trawę, pomidory, jabłka, zielone banany. Posmak zmienia się. Od słodyczy przechodzi w lekką goryczkę i łagodną ciepkość. Pojawiają się smaki, które wcześniej rozpoznał nasz nos: pomidor, jabłko, banan, do nich dołącza smak skórki migdała.

Zastosowanie zielonej oliwy - Oleum Verde

Wysublimowany smak EVOO Verde pozwala wzbogacić niejedno danie. Zalecamy spożywać ją na surowo skrapiając pieczywo, kozi ser, upieczone mielone mięso, zapiekanki, tortillę. Nadaje się do smażenia podnosząc smak gulaszu. Na Półwyspie Iberyjskim jest składnikiem wielu tradycyjnych potraw. Zapraszamy do nabycia "zielonej oliwy" w naszym sklepie i podzielenia się z nami swoją opinią.
ziel4.jpg
Powiązane przepisy

Śledź nas na Facebooku