Najlepsza oliwa z oliwek, tylko z Hiszpanii!

Gdzie uprawia się najwięcej oliwek?

Klimat śródziemnomorski niewątpliwie sprzyja uprawie drzew oliwnych – ok. 95% oliwy produkowanej na świecie pochodzi właśnie z tego rejonu, choć uprawia się również drzewa oliwne w Australii, Argentynie czy Republice Południowej Afryki. Światowa produkcja oliwy z oliwek wynosi średnio około 2 miliony ton.

oli z hisz 2 .jpg

Gdzie produkuje się najwięcej oliwy z oliwek?

Najważniejszym światowym producentem jest Hiszpania, która wytwarza ok. 30% światowej produkcji. Jej południowa część, czyli Andaluzja, jest regionem, w którym rośnie największa ilość drzew oliwnych. Andaluzyjskie słońce i klimat to idealne warunki do uprawy tych wieloletnich drzew. Zatem geograficznie stolicą oliwy z oliwek w Hiszpanii jest Andaluzja, w której koncentruje się 80% hiszpańskiej produkcji. Nieformalną stolicą andaluzyjskiej oliwy z oliwek jest miasto Jaen. Hiszpania będąc dużym konsumentem oliwy z oliwek jest również jej głównym eksporterem, średnio na eksport przeznacza się rocznie ok. 300.000-400.000 ton.

oli z hisz 3 .jpg

Gdzie poza Hiszpanią produkuje się oliwę z oliwek?

Hiszpańska oliwa z oliwek dostarczana jest przede wszystkim do krajów Unii Europejskiej, nie mniej jednak trafia również na rynki obu Ameryk oraz Azji. Głównym odbiorcą hurtowym niebutelkowanej oliwy z oliwek paradoksalnie są Włochy, które również są jej producentem. Włoskie firmy często zajmują się konfekcjonowaniem hiszpańskiej oliwy z oliwek, pakowaniem oraz całym marketingiem i sprzedażą oliwy z oliwek jako własnej między innymi na polski rynek. Znaczącym producentem oliwy w Europie jest również Grecja (Kreta - Sitia), Francja (Prowansja), Turcja, a poza krajami Unii Europejskiej, Algieria, Maroko, Tunezja. Natomiast Australia, Stany Zjednoczone czy Brazylia to czołowi odbiorcy zabutelkowanej oliwy z oliwek.

oli z hisz 4 .jpg

Ile zużywamy oliwy z oliwek?

Przeciętny Hiszpan spożywa około litra oliwy miesięcznie, natomiast w Polsce roczne spożycie oliwy z oliwek na jednego mieszkańca wynosi mniej niż litr, zatem sporo jeszcze dzieli nas od zdrowych przyzwyczajeń kulinarnych mieszkańców krajów południowej Europy. Zdrowa i wyważona dieta przewiduje spożycie codziennie co najmniej 2-3 łyżek oliwy z oliwek extra Virgen z pierwszego tłoczenia.

Powiązane przepisy

Śledź nas na Facebooku