Tapenade albo Olivada najlepsza, naturalna pasta z oliwek.

Bohaterką tapenady jest oliwka. I to nie jedna. Olivada - tapenada to pasta sporządzona z rozdrobnionych oliwek, oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, kaparów, czosnku bądź anchois, jednym słowem z samych naturalnych składników.

Przeczytaj cały artykuł lub kliknij w obrazek i wejdź do sklepu.

To co w Hiszpanii nazywane jest olivadą, we Francji nosi miano tapenade. Imię tego pasztetu bierze się z oliwek i cudownej oliwy z oliwek, której nie zastąpi żaden olej. Do rozgniecionych oliwek dodaje się się kapary nazywane "tapenas". Olivadę komponuje się też z pieprzem, anchois. Charakterystyczny jej smak, który zachwyci miłośników oliwek, bierze się ze smaku czarnych lub zielonych owoców i przypraw.

tapena2 .jpg
W kuchni Hiszpanii jadano prosto, ale z finezją wykorzystując produkty gleby i łącząc je w harmonijny sposób. Taka też jest olivada!
Jeżeli czeka nas przyjęcie, zjawili się niespodziewani goście lub po prostu mamy chęć na coś zdrowego, naturalnego, wegańskiego, możemy śmiało sporządzić przekąskę z dowolnego pieczywa posmarowanego olivadą.
tapena3  .jpg
Tosty z olivadą i kozim serem to pomysł wart spróbowania choć raz. Chrupiące grzanki z tym smarowidłem zdadzą egzamin na śniadanie i kolację. Szybkość i finezja w jednym. Nasze kulinarne horyzonty poszerzymy stosując tapenadę do pieczonych ziemniaków lub wzbogacając nią sosy.
Olivada jako puree z oliwek spaja się idealnie z makaronem, zastępując pesto. Możemy wyruszyć jak Kolumb w nieznaną podróż i odkryć bardziej fantazyjne smaki, jeśli olivadą posmarujemy mięso lub rybę i zapieczemy.
tapena3A  .jpg
 
 

Olivada - tapenada czyli puree z oliwek nada nową energię Twoim posiłkom!

Powiązane przepisy

Śledź nas na Facebooku