Najnowsze przepisy

Najlepsza oliwa z oliwek, jak powstaje.

Bogactwo gatunków oliwy z oliwek

Hiszpania, będąc największym na świecie producentem oliwy z oliwek, uprawia ponad 260 odmian drzew oliwnych. Rzecz jasna, że nie wszystkie są wykorzystywane jednakowo. Hiszpanie najszerzej rozpowszechnili około 20 odmian, z których 4 odgrywają dominującą rolę w 60% upraw. Połowę hiszpańskiej produkcji oliwy z oliwek zdominowała odmiana picual.

Rozmaitość jako zaleta oliwy z oliwek
 
Klimat i ziemia ma związek z gatunkiem uprawianych na danym drzew oliwnych. Dostosowanie rodzaju oliwki do miejsca, temperatury, wiatru, nasłonecznienia skutkuje różnorodnymi smakami i zapachami. Region połączony z odpowiednio dobranym gatunkiem szczepu decyduje o odrębności, niepowtarzalności smaku, który producenci nazywają osobowością.
Z uprawy jednego gatunku uzyskuje się jednoszczepową oliwą np. oliwę extra Virgin Picual.
rodzoli 2.jpg
Mieszanki różnych oliw z oliwek, czyli kupaże.
Rozmaitość doznań organoleptycznych zapewniają kupaże. Powstają one ze zmieszania oliw jednogatunkowych w specjalnie dobranych proporcjach, by uzyskać najwyższe i najciekawsze właściwości smakowe. W tym działaniu nie ma żadnego przypadku, chodzi przede wszystkim o zwiększenie sensorycznych doznań kupującego.
rodzoli 3 .jpg
Niezastąpiona oliwa z oliwek
 
Zdrowa dieta śródziemnomorska nie obejdzie się bez oliwy z oliwek extra Virgin. Wartości dobrej oliwy z oliwek nie da się niczym zastąpić, dlatego stosując ja warto zrobić sobie prezent nie tylko dla podniebienia, ale i ciała.
W Andaluzji, regionie zachwycającym pięknem hiszpańskich gajów oliwnych uprawia się kilka najważniejszych szczepów oliwek. Przeczytajcie o rodzajach oliwek na naszym blogu.
Powiązane przepisy

Śledź nas na Facebooku