Oliwa z oliwek EVOO nie tylko dla smakoszy.

Oliwa z oliwek EVOO, najważniejsze informacje dla smakoszy oliwy z oliwek extra virgin.

Przeczytaj cały artykuł lub kliknij w obrazek i wejdź do sklepu


Uzyskanie najlepszej oliwy z oliwek extra virgin spełniającej oczekiwania smakoszy wiąże się z kilkoma czynnikami. Jednym z nich jest czas zbierania owoców. Trzeba znać właściwy moment dojrzałości owoców oliwek. Tak więc nie tylko ważne są odpowiednie miesiące zbiorów od listopada do stycznia, ale również kolor owocu pomiędzy zielonym, a jasnobrązowym. Uzyskana wówczas oliwa charakteryzuję się właściwą kwasowością, mocno owocowym smakiem i wysokim poziomem przeciwutleniaczy.

smakosz 2A.jpg

Ciemny odcień oliwki typowy dla późnego zbioru dowodzi, że można wycisnąć z niej więcej słodszego soku, ale jakość oliwy jest niższa. Nie wszyscy wiedzą, że sposób zbierania owoców ma wpływ na kwasowość owoców. Jeśli oliwki nie zetknęły się z piaskiem, ziemią. kamieniami, które pomimo zastosowania specjalnych mat pod drzewami, mogły je nie tylko zabrudzić ale również uszkodzić, to kwasowość oliwy z oliwek z nich uzyskanej będzie mniejsza.

Na jakość oliwy z oliwek extra Virgin wpływa też technika zbierania. Oliwki zrywane ręcznie zapewniają najwyższą jakościowo, a co za tym idzie najdroższą oliwę z oliwek. Ten sposób korzystnie oddziałuje na drzewa, chroniąc je.

smakosz 3.jpg

W ostatnim etapie produkcji oliwy z oliwek extra Virgin bardzo istotna jest temperatura. Po zgnieceniu owoców i odrzuceniu pestek, masa uzyskanego miąższu oliwkowego jest mieszana z zimną wodą, aby oddzielająca się od wody oliwa nie przekraczała temperatury 20°C. W przeciwnym razie, gdy zostanie zmieszana w wyższej temperaturze, nie będzie miała tak wysokiej jakości.

smakosz 4.jpg
Powiązane przepisy

Śledź nas na Facebooku