Najnowsze przepisy

Oliwa z oliwek najlepszym, najcenniejszym darem.

Oliwa z oliwek w mitologii.
 

O ile ubożsi o wiedzę bylibyśmy, gdyby nie mitologia. Dzięki niej znamy nie tylko greckich bogów, obyczaje, ale poznajemy pochodzenie miejsc i rzeczy. Tak też jest z drzewem oliwnym, źródłem oliwy z oliwek. Jeden z mitów opowiada o sporze Ateny z Posejdonem. Córka Zeusa, o błękitnym spojrzeniu, pokochała Ateny i zapragnęła wybrać je na swoją siedzibę. Niestety tego samego zapragnął Posejdon. Spór musiał rozstrzygnąć sam Zeus, który za radą innych bogów zdecydował, że Ateny dostaną się we władanie tego, kto zdoła zachwycić i uszczęśliwić mieszkańców najcenniejszym darem.


grecja 2.jpg
Władca mórz Posejdon wbił trójząb w skałę, z której wytrysło źródło wody morskiej. Bogini Atena cisnęła włócznią, a ta wbiła się w ziemię. W tym miejscu zaraz zaczął kiełkować pęd oliwki. Wszystko działo się błyskawicznie. Pęd piął się w górę, rozgałęział, a pień grubiał. Oczom zebranych pokazały się srebrne liście, potem kwiaty, aż wreszcie owoce nasycone złotą oliwą. Werdykt wydano szybko. Zwyciężyła bogini mądrości Atena.
grecja 3.jpg
Od tego czasu bogactwem Attyki stało się drzewo oliwne, a bogini za mądry dar otrzymała na Akropolu najpiękniejszą świątynię. Podobno przez kilka wieków ateńczycy czcili na wzgórzu pierwsze, wyrosłe za sprawą bogini drzewo oliwne. Opalone przez pożar w czasie najazdu Persów, puszczało nowe pędy, pokazując potęgę opiekunki i swą siłę.
Powiązane przepisy

Śledź nas na Facebooku