Najnowsze przepisy

Oliwie z oliwek smakowa z truflą. Trufla biała czy czarna.

Co to jest trufla?

 
Wiele skarbów kryje się pod ziemią. Jedną z nich jest trufla, czyli podziemny grzyb zwany złotem ziemi. Jej zarodniki są rozsiewane przez żyjące w lesie dziki, wiewiórki lub inne zwierzęta. Niepowtarzalny smak trufli jest efektem czerpania minerałów z drzewa oraz gleby, w której rośnie. Dzięki temu związkowi uzyskuje niezwykłe aromaty. Droga życiodajnych minerałów widoczna jest w labiryntowym wzorze widocznym po przekrojeniu trufli.
 
trufla 1 b .jpg
Gdzie rosną trufle i jak się je zbiera?
 
Najdroższymi, a więc najbardziej pożądanymi są dwa rodzaje trufli czarne i białe (jak jin i jang, księżyc i słońce). Białe trufle znajduje się bardzo rzadko i w świeżości trwają około tygodnia zachowując intensywny i wyrafinowany smak. Znawcy umieszczają go blisko czosnku. Czarne trufle zbierane przez niemal wszystkie miesiące w roku dłużej zachowują świeżość. Ich smak często opisuje się jako mieszankę orzechów, czekolady i ziemi. Specyfiką trufli jest ukrywanie się i aby je odnaleźć, szkolono świnie mające wspaniałe powonienie. Pamiętamy jak w filmie pt. "Przystanek Alaska" Miniefield spacerował po lesie ze specjalnie sprowadzonym warchlakiem Wilberem, by odnaleźć trufle. Niestety świnki też wiedzą co dobre i z wielką zręcznością zjadają znalezione trufle. Dlatego obecnie to psy zajmują się tropieniem tych grzybów.
trufla 2A.jpg
 
Cena trufli
 
Trufla z wyglądu niepozorna a nawet brzydka, we Francji stała się symbolem luksusu. W biblii wielu kucharzy pt. "Fizjologia smaku" Brillant-Savarin twierdził: "Jakkolwiek dobra jest potrawa główna, prezentuje się licho, jeśli nie wzbogacą jej trufle(...) słowem trufla to brylant w kuchni". Nic więc dziwnego, że ceny trufli mogą konkurować z cenami diamentów. Ich wielbiciele mawiają, że są drogie bo są dobre, a inni, że są dobre, bo są drogie. Jest też trzecia grupa traktująca je jako afrodyzjak. Szerzej można o tym przeczytać w biografii Napoleona wskazującego wpływ trufli na jurność i płodność.
 
Dlaczego oliwa truflowa?
 
Wielu z nas niestety może tylko pomarzyć o świeżych truflach. Ale jest doskonały sposób, z którego warto skorzystać! Ten ulotny, niezapomniany, niepowtarzalny aromat trufli można uwięzić w tłuszczu. Do tego doskonale nadaje się i jest najlepsza, oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia. Jeżeli więc nie możesz zastosować świeżych trufli spróbuj tych w oliwie z oliwek. Jedną z najlepszych jest oliwa produkowana przez Hacienda Campo Arique, niewielką rozmiarami a ogromną możliwościami, rodzinną firmę pochodzącą z Andaluzji. Oliwa truflowa staje się niezastąpioną alternatywą dla świeżej trufli. Dzięki oliwie o truflowym smaku i zapachu możemy poczuć w potrawach mocny aromat tego podziemnego grzyba.
 
trufla 2.jpg
 
Kiedy używać oliwę truflową?
 
Dla truflowej oliwy bez trudu znajdziemy wiele zastosowań. Używanie truflowej oliwy do potraw okazuje się wydajniejsze i tańsze, bez uszczerbku dla smaku. Grzanki polane oliwą truflową zaskakują intensywnym aromatem. Z oliwą truflową robimy to co z najlepszą oliwą z oliwek ale efekty będą zaskakujące. Wzbogacajmy nią sosy do makaronów oraz risotto. Pieczone mięso nie będzie zwykłą pieczenią, jeśli spotka się z oliwą truflową. Łączmy ją z ziemniakami i karczochami, dodawajmy do sałatek. My polewamy nią pszenny chleb na zakwasie, skrapiamy nią zupę dyniową, a nawet świeże pomidory, Odważcie się! Nie pożałujecie!
trufla 4 .jpg
 
Powiązane przepisy

Śledź nas na Facebooku