Najnowsze przepisy

Jak smażyć na oliwie z oliwek, budując stopniowo smak potrawy

Wielokrotne wykorzystanie oliwy z oliwek.

Ważną umiejętnością, którą powinni posiąść przygotowujący potrawy z użyciem oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (extra virgin), jest możliwość wielokrotnego jej wykorzystania. O co chodzi? Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, dzięki swoim właściwościom w naturalny sposób wchłania smak i zapach pieczonych-(smażonych) składników dania. Kucharze używający oliwę z oliwek do smażenia, bardzo często wykorzystują te właściwości.


smażsmak 2.jpg

Budowanie smaku potrawy.
 
I tak po rozgrzaniu oliwy z oliwek najpierw dodajemy ząbki czosnku i po chwili, oliwa ma czosnkowy smak. Gdy dodamy następnie kawałki mięsa, będą się one smażyły równocześnie nabierając czosnkowego posmaku. Ściągając po usmażeniu mięso z patelni i dodając np. cebulę oraz kolejno inne warzywa, piekąc na tej samej oliwie, uzyskujemy kumulację wszystkich dotychczasowych smaków, włączając zapach i smak pieczonego mięsa. Kiedy po ściągnięciu upieczonych warzyw, zrobimy na pozostałej oliwie sos, po raz kolejny wykorzystujemy tę samą oliwę z oliwek.
smażsmak 3.jpg

Cykl wykorzystania oliwy z oliwek w kuchni.

Koniec budowania smaku całej potrawy ma miejsce na tej samej patelni (w tym samym naczyniu), w której rozpoczynaliśmy cały cykl.. Na tym polega wielokrotność wykorzystania w kuchni oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia.

smażsmak 4.jpg

Zobaczcie nasze filmiki instruktażowe na https://www.irpo.pl/przepisy-i-porady a szczególnie kurczaka w winie Cava czy polędwicę w sosie z karmelizowanej cebuli , wtedy zobaczycie, co chcieliśmy Wam tym tekstem wytłumaczyć.

Powiązane przepisy

Śledź nas na Facebooku