Najnowsze przepisy

Kawa Arabica z Cafe Burdet w naszym sklepie

Kawa jest najpopularniejszym napojem na świecie. Według danych co trzeci człowiek pija kawę.


ziarna kawy blog 600x400.jpg
Jednakże największą popularność z ponad 100 gatunków zyskały dwie odmiany Arabica i Robusta. Arabica pochodząca z Etiopii uważana jest za jakościowo najlepszą kawę ziarnistą.
Owoc Arabiki podobny do wiśni przybiera kolor zielony, następnie czerwony, by dojrzeć do szaroniebieskiego. Każdy owoc zawiera dwa nasiona zwane ziarnami. Arabica działa pobudzająco i odświeżająco dzięki kofeinie, której ma od 1 - 1,5%.
blog arabica krzew 600x400.jpg
Wyróżnia ją głęboki aromat i delikatność. Obecnie uprawia się ją również w Kolumbii, Gwatemali, Kostaryce. Pomimo trudności w uprawie jest to najbardziej ceniony gatunek kawy, ze względu na wyśmienity smak.
Drugą popularną odmianą kawy jest Robusta. Od Arabiki odróżnia ją wysoka zawartość kofeiny ok. 2 - 2,7% oraz bardziej intensywny smak z dającą się odczuć lekką goryczką. Robusta jest wykorzystywana do tworzenia mieszanek ze względu na wyrazisty, mocny smak.
blog robusta krzew 600x400.jpg
Kluczem do dobrej jakości kawy, podobnie jak w przypadku oliwy z oliwek, jest odmiana, gleba, miejsce uprawy (terrior) i etap po zbiorach, który jest bardzo istotny. Ten czasochłonny zabieg polega na usuwaniu wadliwych ziaren, suszeniu i paleniu. Dzięki czemu jakość produktu istotnie się podnosi.
blog kawa ręce ziarno 600x400.jpg
Małe palarnie mogą w tym względzie działać bardzo sprawnie, by uniknąć niekontrolowanej fermentacji obniżającej smak. Między innymi dlatego sklep IRPO wprowadził do oferty kawy z małej hiszpańskiej palarni w Alicante. Cafe Burdet jest uznawana przez Izbę Handlową Alicante za wiodącą palarnię kawy w Hiszpanii. Posiada certyfikaty IFS, FDA i choć jest niewielka, to dostarcza swoją kawę do specjalistycznych sklepów w wielu państwach świata.
Zachęcamy smakoszy do wypróbowania kawy z oferty IRPO. Tych kaw nie kupicie w supermarketach.
blog kawa koniec 600x400.jpg
Powiązane przepisy

Śledź nas na Facebooku