Oliwa z oliwek. 8 aromatów w oliwie extra Virgin

8 aromatów oliwy z oliwek extra Virgin, kupując EVOO kierujemy się nie tylko kolorem, zapachem, ale i smakiem.

Przeczytaj cały artykuł lub kliknij w obrazek i wejdź do sklepu.

Co oznacza skrót EVOO?  EVOO - to skrót od EXTRA VIRGIN OLIVE OIL ( j.angielski)

Co oznacza skrót AOVE? AOVE - to skrót od ACEITE OLIVA VIRGEN EXTRA ( j. hiszpański)

AOVE - to 100% sok z oliwek, czyli najlepsza hiszpańska oliwa, jaką można znaleźć na rynku. Według Międzynarodowej Rady ds. Oliwy z Oliwek, EVOO, /AOVE/ to »oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia o wolnej kwasowości, wyrażonej jako kwas oleinowy, nie większej niż 0,8 grama na 100 gramów i której inne właściwości odpowiadają właściwościom ustalonym dla tej kategorii w normie 10C . EVOO to akronim dla oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia i jest to klasyfikacja oliwy z oliwek, która wymaga, aby produkt spełniał rygorystyczne przepisy dotyczące stosowania go przez firmę w swoim produkcie. Chociaż normy mogą się różnić w poszczególnych krajach, Międzynarodowa Rada ds. Oliwy z Oliwek w rzeczywistości podaje zwięzłą definicję, która jest zwykle stosowana przez większość krajów.

Kupując oliwę extra Virgin kierujemy się nie tylko kolorem, zapachem, ale i smakiem. Metoda sprawdzająca właściwości produktu za pomocą zmysłów nazywana organoleptyką jest wykorzystywana w badaniu wartości oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, zwanej dalej EVOO, lub AOVE.
Jakie aromaty wyróżniają oliwę extra Virgin?
 
Na dobór aromatów i zapachów EVOO wpływa dojrzałość owocu, klimat, termin zbioru i obróbka podczas produkcji. W wysokiej jakości "płynnego złota" rozpoznamy więcej aromatów i to one wpływają na złożoność, charakter, unikalność oliwy z oliwek extra Virgin (AOVE). Skupimy się na aromatach występujących w opisach smakowych oliwy z oliwek (EVOO) nazywanych odczuciami owocowymi. Niektórzy producenci uciekają się do bardziej wyszukanych nazw owoców, często nieznanych powszechnie, licząc na zaciekawienie klienta.

Naprawdę jednak wyróżnia się 8 podstawowych aromatów.

Oto one:

1. Pomidor
smak2.jpg
Ten aromat spotkamy w oliwce picual i oliwa extra Virgin wytłoczona z tego owocu musi się nim wyróżniać.
2. Jabłko
smak3.jpg
Owoc o intensywnym aromacie dobrze nam znany daje się wyczuć w wysokiej jakości oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia (EVOO). Daje słodki smak i zapach.

3. Banan

smak4.jpg
Podobnie jak jabłko świadczy o wysokiej jakości EVOO.
4. Orzechy
smak5.jpg
Smak orzechów laskowych, piniowych czy włoskich odczuwamy w oliwie dziewiczej, z pierwszego tłoczenia. Często łączy się z migdałami, począwszy od zielonych po znane nam suche, dojrzałe.
5. Świeża trawa
smak6.jpg
Intensywny aromat przypomina zapach liścia oliwnego, drzewa, pola i otoczenia, na którym oliwka rosła.
6. Karczoch
smak7.jpg
Pojawia się w niektórych odmianach oliwy, ale nie tak powszechnie jak opisane powyżej.
7. Zioła
smak8.jpg
W zależności od nasycenia zapachem ziemi i gatunku owocu użytego do produkcji doszukamy się w oliwie AOVE zapachu bazylii, tymianku, rozmarynu, mięty, rumianku lub kopru włoskiego.
8. Drzewo figowe
smak9.jpg
Ma charakterystyczny zapach, biorący się z jego liści. Jest to zapach mniej znany niż zapach owocu figi.
Wymienione aromaty służą ekspertom, koneserom do opisu oliwy, natomiast wśród laików popularne określenia smaku to: awokado, jagody, cytrusy lub truskawki.
Powiązane przepisy

Śledź nas na Facebooku