Najnowsze przepisy

Pasztety wieprzowe Iberico na każdą okazję

Pasztet trafił pod nasze dachy wprost z królewskiego stołu za sprawą szefa kuchni francuskiego władcy Ludwika XVI. Król słońce cenił rozkosze kulinarne, lecz z powodu braku zębów, nadworny kucharz podawał mu rozdrobnione mięso. Król spożywał więc pasztety z truflami, a nawet przetarty kawior. Dzięki temu mógł nadal cieszyć się ulubionymi smakami. Historia nie zapomina też o kucharzu króla Fryderyka II, bowiem pasztety z jego stołu zjadał sam Casanova.
Dlaczego pasztet zagościł na stałe w naszych domach?
Jego atutem stała się przede wszystkim długa przydatność do spożycia. Drugi walor to szybka i dogodna możliwość wykorzystania w najrozmaitszych, nawet ekstremalnych, jak górskie wyprawy, sytuacjach. Zabieramy go na pikniki, smarujemy krakersy na przyjęciach, grzanki na spotkaniach biznesowych. Słowem pasztet ujawnia cały barwny wachlarz możliwości.
Czym jest pasztet a czym krem?
W ofercie sklepu IRPO mamy i jedno i drugie. Pasztet sporządza się z mięsa drobiowego (wątróbki) i innego mięsa mielonego. Do takiej pasty dodawane są przyprawy, warzywa, grzyby lub owoce nadające wyrobowi określony charakter i smak. Kremy z kolei bazują tylko na warzywach, dlatego tak chętnie kupowane są przez wegetarian. Konsystencja kremu i pasztetu sprawia, że można nim smarować prawie wszystko: pieczywo, plastry warzyw, pieczone ziemniaki, grillowane cukinie (w talarkach) bądź owoce. Doskonale się do tego nadają gruszki i melony.
pasztety 1.jpg
Trudno wyobrazić sobie naszą żywieniową codzienność bez pasztetów i kremów. W sklepie IRPO swym smakiem wyróżniają się pasztety z mięsa wieprzowego świń rasy Iberico. Ten pasztet zawiera wątróbkę tych świń biegających po wolnych przestrzeniach Estremadury (region Hiszpanii) żywiących się głównie żołędziami. Nic dziwnego, że smak ich mięsa i pasztetu jest niepowtarzalny. Podobnie jak smak powstałych z nich szynek długodojrzewających Jamon Iberico.
Nic dziwnego więc, że pasztet Iberico z wiśniami stał się tradycyjnym hiszpańskim przysmakiem jedzonych chętnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Pasztety bazujące na mięsie wieprzowym świń rasy Iberico zaskakują nieoczywistymi dodatkami jak wino Pedro Ximenez, pomarańcze, wiśnie, rodzynki czy figi pochodzące z chronionego regionu pochodzenia Almohorin. Pasztety spożywane z grzankami, bagietką lub chlebem warto wzbogacić o jeszcze jeden element dostępny w naszym sklepie, a mianowicie dżem. Odrobina dżemu z karmelizowaną cebulą lub dżemu z daktyli stworzy zgodną parę z pasztetem z dziczyzny.
pasztety 2.jpg
Pasztet z langusty znajdzie wiernego partnera w dżemie z hiszpańskiego wina musującego Cava. Pasztet Sobrasada skomponuje się w duecie z dżemem z jasnego piwa. Jeśli Państwo nie obawiacie się takich połączeń, zapewniamy, że tak jak w naszym domu, spotkania z przyjaciółmi, nie będą wielkim wysiłkiem a „achom” i „ochom” nie będzie końca. W naszym domu mogą się zdarzyć cuda za sprawą innych zachwycających pasztetów z górskiej kuropatwy, jelenia, dzika, dorsza, tuńczyka czy łososia. Z nimi skomponują się przyprawy jak mielony biały pieprz, chili w płatkach, czerwona wędzona papryka Pimentón. Grunt to wyobraźnia.
Na koniec jeszcze kilka krótkich informacji :
pasztet;
- jest dobrym źródłem żelaza
- zawiera witaminę A
- najlepiej otwarty pasztet przechowywać owinięty folią spożywczą i zjeść w ciągu trzech dni od otwarcia
Powiązane przepisy

Śledź nas na Facebooku