Najnowsze przepisy

Oliwkowy świat w sklepie IRPO online

Oliwkowy świat zadziwia swoją kreacją, sprytem, wyobraźnią. Spójrzcie na nasz szeroki asortyment oliwek konsumpcyjnych, zielonych , czarnych i z różnorodnym nadzieniem. Postaramy się krótko je przedstawić.

Oliwki czarne

zawrót 2.jpg

Cieszą się popularnością wśród naszych klientów ze względu na świetny zdecydowany smak i sprężystość. Zebrane w miesiącach od września do października zostają oczyszczone i umieszczone w solance. Zmiana koloru i zawartość żelaza jest wynikiem zastosowania naturalnej sepii czyli atramentu z kałamarnic. Poprzez użycie sprężonego powietrza do mieszania ich w kadziach, oliwki uzyskują błyszczącą czerń. Proces ten likwiduje gorycz, zmiękcza oliwkę nie pozbawiając sprężystości. Na szczególną uwagę zasługuje rustykalna, stara odmiana oliwek cuquillo, nazywanych też dzikimi oliwkami. Zbiory bywają kosztowne ze względu na niewielkie rozmiary drzewa i spore zapotrzebowanie wody. Zrywane są najpóźniej, bo dojrzewają w styczniu. Zalicza się je do czarnych oliwek, chociaż mają kolor purpurowy. Koneserzy doceniają tę odmianę ze względu na smak łączący jabłko z migdałem.

Marynowane oliwki

zawrót 3.jpg

Często zwane są ‘’oliwkami babuni’’, ze względu na dawną, tradycyjną hiszpańską recepturę. Owoce umieszczane są w specjalnej zalewie złożonej z tymianku, rozmarynu, czosnku, papryki. Proporcje i pozostałe tajemne ingrediencje są sekretem firmy ‘’Karina’’. Dressing sprawia, że oliwki zostają otoczone nowym, ziołowym smakiem.

Ręcznie nadziewane oliwki

zawrót 4.jpg

Nadziewane oliwki docenia się za szczególny smak uzyskany dzięki ‘’wypełniaczom’’, dlatego sprawdzają się jako przekąska i dodatek do aperitifów. Nadziewane lub faszerowane owoce oliwek po starannym wyselekcjonowaniu przechodzą proces drylowania, w którym pestka, po nacięciu oliwki, zostaje wypchnięta, robiąc miejsce nadzieniu. Królewskie oliwki odmiany Gordal są większe, co ułatwia ich ręczne nadziewanie maleńkimi korniszonkami, ząbkiem czosnku bądź ostrą papryką Guindilla. Z kolei zielone duże oliwki nadziewa się świeżym migdałem.

Faszerowane oliwki

zawrót 5.jpg

Oliwki zielone o standardowym rozmiarze napełniane są maszynowo pastami z anchois, tuńczyka, łososia, cytryny, papryki. Połączenie owocu oliwki z różnorodnymi składnikami tworzy ‘’papużki nierozłączki’’, takie szczęśliwie dobrane pary, z których każda zadziwia swoją odrębnością. Kwasowość maciupeńkich ogóreczków, subtelna ostrość czosnku, delikatna słodycz migdałów, zabójcza ostrość papryki powoduje ,że każdy słoik nadziewanych oliwek to inna bajka.

Powiązane przepisy

Śledź nas na Facebooku