Najnowsze przepisy

TURRON - naturalna słodycz z Hiszpanii

 

Szukając naturalnych słodkości powinniśmy wybrać turron, bowiem zawiera prażone migdały, miód, cukier i jaja.

turron 2 .jpg

Czym jest turron
 
Turron jest tradycyjnym hiszpańskim słodkim przysmakiem. Jego korzenie sięgają XVI w., gdy gościł na stołach królów Hiszpanii. Mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego zawdzięczają Arabom pochodzenie tego smakołyku. Poszukiwali oni żywności, która będzie przydatna do spożycia przez długi czas, a armie przetransportują ją bez problemu. Tak pojawił się turron, a jego nazwa pochodzi od słowa "torrat" oznaczającego gotowaną mieszankę miodu i orzechów.
Kiedy produkuje się turrony
 
Największe spożycie turronów przypada na okres Bożego Narodzenia i nie tylko w Hiszpanii, ale również w wielu krajach jak Francja, Niemcy, Japonia, USA, Argentyna. Fabryki rozpoczynają więc produkcję od września, a kończą w grudniu. Jednak obecnie turrony spożywane i sprzedawane są przez cały rok.
turron 3.jpg
Rodzaje turronów
 
Najpopularniejsze są dwa rodzaje turronów twardy i miękki.
Twardy turron (duro)
 
turron 5 durl pg.jpg
 
Twardy turron powstaje z połączenia podgrzanego miodu z cukrem i białka jajka. Dzięki rozcieńczonemu białku turron przybiera kolor biały. Nastepnie do masy dodaje się obrane, prażone migdały. Stanowią one około 60% całości przysmaku. Ciepłą masę umieszcza się w prostokątnych formach w celu nadania kształtu. Tak powstałe bloki są krojone na tabliczki i ręcznie pakowane.
Turron miękki (blando)
 
turron 4 bl pg.jpg
 
Miękki turron również powstaje z podgrzewanego miodu, cukru, białka, jajek i prażonych, ale nie całych lecz mielonych migdałów. Ciepło sprawia, że wszystkie składniki tworzą odpowiednią konsystencję. Miękkość produktu jest wynikiem przepuszczenia masy przez młyny nadające turronowi odpowiednia teksturę.
W naszym asortymencie znajdują się również inne rodzaje turronów z czekoladą, owocami i marcepanem. Polecamy.
Powiązane przepisy

Śledź nas na Facebooku