Oliwy z oliwek - rodzaje, właściwości (klasyfikacja oliwy z oliwek).

Oliwa sprawiedliwa, ale jedna oliwa drugiej oliwie nie równa.

Kategorii oliwy z oliwek jest wiele i łatwo się w nich pogubić. Nie wiemy, którą oliwę wybrać, a robiąc zakupy, kierujemy się często ceną. Jakość oliwy z oliwek w znacznej mierze zależna jest od składu chemicznego, który zależny jest od różnych czynników na każdym etapie produkcji: od uprawy, odmiany oliwek, zbioru, środka transportu, systemu uzyskiwania, czyli sposobu tłoczenia. Bardzo ważne są również warunki klimatyczne, które występują jedynie w niektórych zakątkach świata.

Klasyfikacja oliwy z oliwek. (rodzaje i nazewnictwo)

Oliwa z oliwek extra Virgin – to oliwa uzyskana z tłoczenia świeżych oliwek, niepodlegająca żadnym procesom chemicznym. To jest 100% sok z oliwek. Jego cechy jak: smak, kolor, zapach zależą tylko od odmiany oliwek, z jakich została wytworzona. Aby można było nazwać oliwę extra virgin, czyli najwyższej kategorii oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, musi być spełnionych wiele obowiązujących wymagań chemicznych, przede wszystkim dotyczących kwasowości wyrażonej w kwasie oleinowym nie większej niż 0,8g na 100g. W polskim nazewnictwie oliwa tej klasy to oliwa z oliwek ekstra z pierwszego tłoczenia. Oliwa tego typu może być filtrowana i jest wtedy przejrzysta, natomiast w niefiltrowanej wytrąca się widoczny osad. Osad ten nie ma żadnego wpływu na jakość oliwy z oliwek. Często ekologiczne oliwy nie są poddawane procesowi filtrowania i stąd ich charakterystyczny osad.

Rodzaje oliwy z oliwek extra Virgin:

A) Jednorodna / z jednej odmiany (nie mieszana).Ten rodzaj oliwy jest wytwarzany z jednej odmiany oliwek (Arbequina, Hojiblanca, Picual itd.)

B) Wielorodzajowe / z różnych odmian lub komponowane (coupage).W procesie tworzenia oliw tego rodzaju używane są oliwki różnych odmian, stosownie do kryteriów producenta, w celu uzyskania zawsze tego samego aromatu oraz smaku.

C) Chronione oznaczenie pochodzenia (D.O.P.). Oliwa, której wszystkie etapy produkcji (zbiór, przetwarzanie oraz zabutelkowanie), mają miejsce na terenie określonego regionu geograficznego według stosownie określonych regulacji odnoszących się do każdego z nich.

D) Chronione oznaczenie geograficzne (I.G.P.).Oliwa, która w pewnej fazie zbierania, przetwarzania lub butelkowania jest tworzona w określonym regionie geograficznym, według stosownie dla niego określonych regulacji.

Oliwa z oliwek Virginprodukowane są w ten sam sposób, jak gatunki extra virgin. Oliwa nie jest rafinowana ani przetwarzana po tłoczeniu. Naturalne poziomy kwasowości są wyższe niż w przypadku gatunków extra virgin i wynoszą od 1,5 do 3,3%. Oliwa ta cechuje się smakiem i aromatem najwyższej jakości. Jedynie oliwa uzyskana z pierwszego tłoczenia może być klasyfikowana jako virgin (bądź extra virgin, w zależności od naturalnego poziomu kwasowości).

  • Fine Virgin: Oliwa typu virgin posiada maksymalną kwasowość 2% i może być używana tak samo, jak oliwy wyższych gatunków
  • Semi-fine virgin: Oliwa semi-fine posiada maksymalny poziom kwasowości 3,3%. Cechuje ją ładny aromat, lecz jest mniej smaczna niż oliwy wyższych gatunków.
  • Lampante Virgin: Oliwa Lampante jest najniższym gatunkiem spośród oliw typu virgin i nie jest przeznaczona do spożywania przez ludzi. Posiada naturalną kwasowość powyżej 3,3% i może mieć nieprzyjemny smak i aromat. Oliwa typu Lampante trafia zwykle do przetworzenia w rafinerii, w celu usunięcia wspomnianych wad.

Rafinowana oliwa z oliwekjest otrzymywana przez rafinowanie oliwy typu virgin, posiadającej defekty. Do tych wad zalicza się: kwasowość wyższą niż 3,3%, nieprzyjemny smak i aromat. Ta „wadliwa” oliwa typu virgin jest znana jako „Oliwa z oliwek typu Lampante” i nie jest przeznaczona do spożycia przez ludzi bez dodatkowego przetwarzania. Oliwa Lampante jest poddawana obróbce cieplnej, filtracji i/lub obróbce chemicznej w celu uzyskania oliwy rafinowanej. Oliwę rafinowaną można pozostawić w stanie zwykłym, bez smaku i koloru lub też zmieszać z oliwą typu virgin, aby nadać jej smak i aromat i sprzedawać jako „Oliwę z oliwek” bądź „Czystą oliwę z oliwek” („Pure Olive Oil”).

Oliwa z oliwek: Oliwa z oliwek jest mieszanką oliwy rafinowanej i oliwy typu extra virgin. Oliwa rafinowana nie ma smaku ani zapachu, więc aby go uzyskać dodaje się do niej oliwę typu extra virgin. Zazwyczaj zawiera ona ok.85% oliwy rafinowanej i 15% oliwy typu extra virgin.

Oliwa z wytłoczyn z oliwek – oliwa uzyskiwana przy użyciu substancji chemicznych z masy pozostałej z tłoczenia oliwek, tzw. wytłoków oliwnych. Masa ta zawiera niewielką ilość oliwy, która jest ekstrahowana za pomocą rozpuszczalnika. Poziom kwasowości po procesie rafinacji nie może przekroczyć 1,5%. Aby poprawić smak i kolor może zostać dodana niewielka ilość oliwy typu Virgin. Jest to najniższej jakości dopuszczona do konsumpcji oliwa. Polska definicja brzmi: oliwa z wytłoczyn z oliwek.

Dlaczego warto wybrać oliwę z oliwek typu extra Virgin z oliwek gatunku Picual?
• Ponieważ jest to naturalny sok, który zachowuje smak, aromat i właściwości oliwek
• Dla jej pochodzenia i tradycji, która jest datowana na ponad dwa tysiące lat wstecz, w prowincji będącej głównym światowym producentem oliwy z oliwek, słynnej już w czasach imperium Rzymskiego
• Dla właściwości przeciw utleniających odmiany Picual, najpopularniejszej w okręgu Jaén, które zapewniają stałość i konserwację przez długi czas
• Ponieważ jest to fundamentalny składnik zdrowej dla serca diety śródziemnomorskiej
• Dla jej zalet kulinarnych, dietetycznych i odżywczych
• Ponieważ jest to najłatwiej strawny spośród wszystkich olejów roślinnych i jedyny, który może być konsumowany bez przetwarzania, bezpośrednio z butelki.
• Ponieważ zachowuje ona swoje wartości witaminowe, naturalne kwasy tłuszczowe i inne naturalne substancje o dużym znaczeniu dla żywienia
• Ze względu na dobroczynny wpływ na zdrowie w wyniku wysokiej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy.
• Ponieważ redukuje ona poziom tak zwanego „złego” cholesterolu (LDL) i zwiększa poziom korzystnego cholesterolu (HDL), dzięki zawartości kwasu oleinowego.
• Ponieważ jest szczególnie polecana dla dzieci i osób starszych, ze względu na działanie przeciw utleniające znajdującej się w ścianach komórkowych witaminy E

Zapach, kolor i smak:
• Dzięki swemu świeżemu, owocowemu aromatowi oliwa z oliwek odmiany picual charakteryzuje się lekką gorzkością oraz intensywnym smakiem samych oliwek, który pozostawia po sobie wyrazisty, długi posmak. Oliwa ta zwykle posiada łatwo rozpoznawalną zielonkawą lub żółto-zieloną barwę.
• Ze względu na wysoką zawartość oleuropeiny (przeciwutleniacz polifenol), oliwa z oliwek gatunku extra virgin z odmiany picual jest odporniejsza na utlenianie, co gwarantuje jej długą stałość i konserwację. Zostało to dowiedzione przez rozmaite badania porównawcze różnych gatunków oliwy z oliwek. Ta naturalna właściwość jest unikalna pośród innych odmian oliwy z oliwek.
• Delikatny gorzki oraz pikantny posmak jest cechą charakterystyczną oliwy z oliwek extra virgin odmiany picual z regionu Jaén. Smaki te są uzyskiwane podczas przetwarzania oliwek o lekko zielonej barwie. Są one mniej lub bardziej intensywne, w zależności od gatunku oliwy, wpływają również na jej jakość.

*Do przygotowania artykułu skorzystano z http://extenda.pl/oliwa-z-oliwek-przewodnik/

 

Powiązane przepisy

Śledź nas na Facebooku