Najnowsze przepisy

Oliwa z oliwek do marynaty na grilla. Najlepsza grillowa marynata.

Czy grillowanie jest zdrowe?

Pamiętajcie, że potrawy z grilla, szczególnie źle przygotowane, wcale nie są takie zdrowe. Podajemy Wam kilka ważnych informacji.

grill 2.jpg

Jak zrobić zdrowe potrawy z grilla

Podczas grillowania wydziela się wiele niebezpiecznych substancji chemicznych, jak dioksyny, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, nitrozoaminy, furany. Pamiętajmy, że związki te zawarte są również w innych produktach spożywczych, które spożywamy na co dzień, np. w potrawach smażonych, wędzonych (wędliny) i tradycyjnie pieczonych. Chodź te wszystkie związki są rakotwórcze, to dzięki nim potrawy z grilla mają swój specyficzny smak, za którym tak tęsknimy i który nam tak smakuje. Potrawy z grilla jedzone od czasu do czasu nie zagrażają naszemu życiu. Aby zmniejszyć narażenie się na toksyny powstające podczas obróbki żywności na grillu powinniśmy zrównoważyć to większą ilością świeżych warzyw, sałatek bogatych w witaminy, przeciwutleniacze a mięso przed pieczeniem powinniśmy zamarynować.

grill 3.jpg

Zamarynuj mięso na grilla

Do przygotowania marynaty najlepiej używać oliwy z oliwek, która dobrze znosi ogrzewanie, nawet do 240 °C, a 73 proc. oliwy stanowią jednonienasycone kwasy tłuszczowe, a prawie 14 proc. z nich to kwasy nienasycone. Oliwa posiada w swoim składzie. głównie związki odporne na rozkład a dodatkowo przygotowane potrawy są chronione przez oliwne antyoksydanty. Pamiętajcie, że to wszystko posiada tylko oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia na zimno!

grill 4 .jpg

Jak zrobić dobrą marynatę na grilla

Marynata na grilla powinna łączyć w sobie trzy elementy:

- tłuszcz - najlepiej oliwa z oliwek extra Virgin

- kwaskowość i słodycz – sok z cytryn , ocet winny, ocet balsamiczny, miód

- przyprawy – czosnek, cebula, specjalne mieszanki przypraw (churrasco, tex-mex, fine herbs)

Wszystko znajdziecie w naszym sklepie!

Aby mięso było smaczne, kruche i miało wspaniały smak, należy go trzymać w tak przygotowanej marynacie od 12 – 24 godzin.

Grillowa majówka przed nami, więc naszych kulinarnych grzechów pachnących pysznym mięsem, kiełbasami, rybami, warzywami przygotowanymi na świeżym, szczególnie w tym roku, powietrzu ciężko jest sobie odmówić.

Pamiętaj, że w naszym sklepie znajdziesz dużo produktów, które będziesz potrzebował by przygotować swoje wspaniałe potrawy z grilla.

Nasza propozycja marynaty do mięs, np. karkówki

Składniki:

· ½ szklanki oliwy z oliwek,

· 2 łyżki czosnku granulowanego ,

· ½ łyżki oregano,

· 1 łyżka churrasco

· ½ łyżki suszonej bazylii,

· 1 łyżka półsłodkiej wędzonej papryki w proszku, pimenton

· ½ łyżki suszonego oregano,

· ½ łyżki mielonego czarnego sterylizowanego pieprzu,

· 1 łyżeczka soli,

· 1 łyżka octu balsamicznego

Sposób przygotowania:

Do miski wrzuć wszystkie składniki marynaty, dokładnie wymieszaj i zostaw w lodówce przynajmniej na 12 godzin.

Powiązane przepisy

Śledź nas na Facebooku